Niccolò Machiavelli i cztery interpretacje "Księcia"

Niccolò Machiavelli i cztery interpretacje "Księcia"

Na zakończenie kursu "Moralny lider" studenci profesora Badaracco analizują klasyk Niccolo Machiavellego "Książę".

The Prince
Machiavelli needs to be looked at as he really was. Hence: Can Machiavelli, who makes the following observations, be Machiavellian as we ...

"Możecie pomyśleć, że to dziwne dzieło na zakończenie tego, co jest zasadniczo przedmiotem zajęć z etyki biznesu" - przyznał Badaracco.

Studenci rozmawiają o tym, co Machiavelli ma do powiedzenia na temat jednego przywództwa.

W dyskusji pojawiają się zwykle cztery różne interpretacje Księcia - choć uczeni, którzy naprawdę zagłębiają się w literaturę, mają do dyspozycji co najmniej sto różnych interpretacji Machiavellego, podkreśla Badaracco.

Leading by Reading - Machiavelli, Morals, and You
6/25/2001 What do a butler and a prince know about leadership? In an unusual course at HBS taught by Professor Joseph L. Badaracco, MBA students use literature—from classical philosophy to modern short stories and essays—to grapple with two central themes of leadership: accountability and pragmatism…
Wersja 1: "Ta książka to bałagan. Została napisana przez faceta, który miał nadzieję dostać się do centrum wydarzeń, był tam krótko, obraził kilku złych Medyceuszy, został wygnany, był torturowany i chciał wrócić do środka." To "marzenie uczonego, bo można w niej znaleźć wszystko, co się chce, i grać w intelektualne gry. Ale po prostu odłóż to na bok".
Wersja 2: "A teraz poczekajcie chwilę. Jest tam trochę dobrego zdrowego rozsądku. Machiavelli w zasadzie mówi, że jeśli chcesz zrobić omlet musisz rozbić kilka jaj. (...) Aby robić pewne słuszne rzeczy, być może będziesz musiał nie robić innych słusznych rzeczy".
Wersja 3: Inni uczniowie uważają, że książka jest wciąż obecna, ponieważ jest tak zła. Dlaczego jest ona zła? "Jeśli przyjrzysz się bliżej Księciu, to jest całkiem interesujące, co nie jest w książce. Nic o religii. Nic o Kościele. Nic o Bogu. Nie ma nic o duchowości. Prawie nic o prawie. Prawie nic o tradycjach. Jesteś tam na własną rękę, robiąc to, co działa dla ciebie w kategoriach nagiej ambicji".
Wersja 4: Czwarty Książę, którego odkrywają inni studenci, jest w mniemaniu Badaracco najciekawszy. Studenci odkrywają, że książka ujawnia pewien rodzaj światopoglądu, mówi, i nie jest to światopogląd zła. Ta wersja brzmi: "Jeśli masz zamiar zrobić postęp w świecie, musisz mieć jasne poczucie, realistyczne poczucie, niesentymentalne poczucie, jak rzeczy naprawdę działają: mieszane motywy, które zmuszają niektórych ludzi i wysokie motywy, które zmuszają innych. I niskich motywów, które niestety zniewalają innych ludzi".

Biorąc pod uwagę zainteresowania Machiavellego, który pisał o władzy i sprawczości oraz biorąc pod uwagę wspomniane interpretacje widać wyraźnie, że najbardziej zaangażowaną i proaktywną podstawę wykazują studenci wyznający czwartą interpretację. Jeśli chcemy coś zmienić, ów zmiana musi nastąpić w tym świecie i na obecnych warunkach.