Eksperyment myślowy

Eksperyment myślowy to klasyczne narzędzie używane przez wielu fantastycznych myślicieli i naukowców. Pozwala wybadać wszelkie nieścisłości za pomocą tworzenia wyimaginowanych sytuacji i przewidzieć wszelkie wynikające z nich implikacje. Ćwiczenie się w eksperymentach myślowych pomaga w odkrywaniu luk i błędów w myśleniu i przewidzieć potencjalne problemy
Omawiany model mentalny opiera się na zachęcie do spekulacji, logicznego myślenia i zmiana paradygmatu. Eksperyment myślowy wyrzuca nas ze strefy komfortu i zmusza do zadawania niewygodnych pytań, na które nie jesteśmy w stanie łatwo odpowiedzieć. W ten sposób demonstruje luki w wiedzy i rozumowaniu i pomaga odnaleźć błędy i ograniczenia w naszym postrzeganiu.
Najpopularniejszym przykładem omawianego modelu mentalnego jest zaproponowany przez Zenona z Elei wyścig Achillesa z żółwiem. Eksperyment miał na celu udowodnienia, że ruch jest iluzją.
Achilles i żółw stają na linii statu wyścigu na dowolnie długi skończony dystans. Achilles potrafi biec dwa razy szybciej od żółwia i przez to pozwala mu oddalić się na 1/2 całego dystansu. Kiedy Achilles biegnący 2 razy szybciej dobiegnie do 1/2 dystansu, żółw w tym samym czasie dobiegnie do 3/4 dystansu. W momencie, gdy Achilles dobiegnie do 3/4 dystansu, żółw ucieknie do 7/8 dystansu. I tak w nieskończoność. Prostym wnioskiem jest, że Achilles nigdy nie dogoni żółwia, mimo że biegnie dwa razy szybciej.