Brzytwa Ockhama - Dlaczego rozwiązani najprostsze bywają najlepsze?
Brzytwa Okohama nazywana również "prawem skąpca" jest jednym z najbardziej efektywnych modeli mentalnych dysponowanych przez ludzkość. Brzytwa jest stosowana do ucinania niepotrzebnych i zbędnych możliwości.
Wśród konkurujących założeń należy wybrać tę z najmniejszą liczbą założeń.
Określając model prostymi słowami — preferowane jest prostsze wytłumaczenie niż to bardziej złożone.
Proste teorie są łatwe do zweryfikowania i powinniśmy unikać szukania złożonych rozwiązań i skupić się na tym, co działa w danych okolicznościach.
Nauka i matematyka oferują ciekawe lekcje, które pokazują wartość prostoty. Na przykład zasada minimalnej energii wspiera brzytwę Ockhama. Ten aspekt drugiej zasady termodynamiki stwierdza, że tam, gdzie to możliwe, zużycie energii jest zminimalizowane. Fizycy używają brzytwy Ockhama, wiedząc, że mogą polegać na wszystkim, aby wykorzystać minimalną energię niezbędną do funkcjonowania. Piłka na szczycie wzgórza stoczy się w dół, aby znaleźć się w punkcie minimalnej energii potencjalnej. Ta sama zasada jest obecna w biologii. Jeśli dana osoba powtarza to samo działanie regularnie w odpowiedzi na tę samą wskazówkę i nagrodę, stanie się nawykiem, gdy powstanie odpowiednia ścieżka neuronowa. Od tego momentu ich mózg będzie zużywał mniej energii, aby wykonać to samo działanie.
Koncepcja brzytwy Ockhama jest przypisywana Williamowi z Ockham, 14-wiecznemu zakonnikowi, filozofowi i teologowi. Chociaż nie ukuł tego terminu, jego charakterystyczny sposób dokonywania dedukcji zainspirował innych pisarzy do opracowania heurystyki. W rzeczywistości, koncepcja brzytwy Ockhama jest starożytna. Arystoteles wydał najstarsze znane stwierdzenie tej koncepcji, mówiąc: "Możemy założyć wyższość, ponieważ inne rzeczy są równe, demonstracji, która wywodzi się z mniejszej liczby postulatów lub hipotez".
To jest lepsze i bardziej wartościowe, co wymaga mniej, inne okoliczności są równe... Bo jeśli jedna rzecz została zademonstrowana z wielu, a inna rzecz z mniej równie znanych przesłanek, to oczywiście jest lepsza, która jest z mniejszej liczby, ponieważ pozwala nam szybko poznać, tak jak uniwersalna demonstracja jest lepsza niż szczegółowa, ponieważ wytwarza wiedzę z mniejszej liczby przesłanek. Podobnie w naukach przyrodniczych, moralnych i metafizyce najlepsze jest to, co nie potrzebuje żadnych przesłanek, a im lepiej to, co potrzebuje mniej, a inne okoliczności są równe.
W dzisiejszych czasach brzytwa Ockhama jest ustalonym modelem mentalnym, który może stanowić użyteczną część sieci wiedzy.